اعضای ویژه

مجری سامانه جامع الکنرونیکی صنعت  آب و فاضلاب www.farabord.com
آدرس وب سايتهاي شركتهاي آب و فاضلاب شهري
شرکت آب و فاضلاب آذربايجان شرقي
شرکت آب و فاضلاب آذربايجان غربی
شرکت آب و فاضلاب اردبیل
شرکت آب و فاضلاب اصفهان
شرکت آب و فاضلاب ایلام
شرکت آب و فاضلاب بوشهر
شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران
شرکت آب و فاضلاب چهار محال بختیاری
شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی
شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی
شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی
شرکت آب و فاضلاب خوزستان
شرکت آب و فاضلاب زنجان
شرکت آب و فاضلاب سمنان
شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان
شرکت آب و فاضلاب فارس
شرکت آب و فاضلاب قزوین
شرکت آب و فاضلاب قم
شرکت آب و فاضلاب کردستان
شرکت آب و فاضلاب گلستان
شرکت آب و فاضلاب گیلان
شرکت آب و فاضلاب لرستان
شرکت آب و فاضلاب مازندران
شرکت آب و فاضلاب مرکزی
شرکت آب و فاضلاب هرمزگان
شرکت آب و فاضلاب همدان
شرکت آب و فاضلاب یزد
شرکت آب و فاضلاب کاشان
شرکت آب و فاضلاب مشهد
شرکت آب و فاضلاب اهواز
شرکت آب و فاضلاب شیراز
صادرات آب معدنی؛ ظرفیتی که در لرستان از دست می رود

خرم آباد - خبرگزاری مهر: استان لرستان به عنوان یکی از پرباران ترین استانهای کشور خواستگاه بسیاری از چشمه هایی است که با آب زلال و شفابخش خود این استان را به سرزمین آبها تبدیل کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، وجود منابع آب فراوان در لرستان، این استان را نه فقط در بخش کشاورزی بلکه در بخش صنعت به یکی از قطبهای صنعتی کشور تبدیل خواهد کرد زیرا با توجه به اینکه بسیاری از صنایع بزرگ و مادر از جمله پتروشیمی، فولاد و ... برای تولید محصولات خود به آب زیادی نیاز دارد، لرستان یکی از گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری در این حوزه ها محسوب می شود.
از سوی دیگر با توجه به چشمه های فروان در لرستان می توان از این ظرفیت در بخش های مختلف از بسته بندی آب معدنی گرفته تا مصارف صنعتی استفاده کرد که به عنوان نمونه می توان از سرمایه گذاری بزرگ شرکت صنایع غذایی آب معدنی گهر در شهرستان دورود نام برد.
همچنین ظرفیت مناسب آبهای معدنی لرستان و نزدیکی به بازارهای حوزه خلیج فارس به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای مصرف آب معدنی از جمله فرصت هایی است که باید بر روی آن سرمایه گذاری صورت گیرد.
در این راستا سازمان بازرگانی استان لرستان به منظور ساماندهی صادرات آب معدنی اقدام به تهیه طرح مطالعاتی صادرات آب معدنی به کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه کشور امارات به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب معدنی در کشور کرده است. 


رشد 6 درصدی بازار صادرات آب معدنی دنیا با وجود رکود اقتصادی
مشاور تهیه طرح مطالعاتی صادرات آب معدنی به کشورهای حوزه خلیج فارس در این رابطه به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: در طرح مطالعاتی تهیه شده به بررسی ظرفیتها و قابلیتهای لرستان در زمینه صادرات کلیه آبهای بطری شده از جمله آب معدنی، آب چشمه و آب آشامیدنی و ...پرداخته شده است.
رضا خواجوی با تشریح بازار صادرات آبهای معدنی در دنیا، بیان داشت: میزان صادرات آب معدنی در سال 2007 در دنیا به بیش از 70 میلیارد دلار رسید به طوریکه به رغم رکود اقتصادی در دنیا وضعیت بازار صادرات آبهای معدنی در اروپا و آمریکا، شش درصد رشد یافت.
وی ادامه داد: این در حالی است که در کشورهای عربی در سال 2008 میزان مصرف آبهای معدنی از رشد 20 درصدی برخوردار بوده است.

این کارشناس با بیان اینکه کشور امارات با داشتن بالاترین سرانه مصرف آبهای معدنی به عنوان یکی از پایگاه های مورد مطالعه در زمینه صادرات مد نظر قرار گرفته است، بیان داشت: این کشور با سرانه مصرف 265 لیتر دارای مقام اول دنیا در مصرف آبهای معدنی و ظرفیتی قابل تامل برای صادرات کشور ایران و به ویژه استان پرآب لرستان است.
لرستان و 13.5 میلیارد مترمکعب ذخائر تجدید شونده
خواجوی با بیان اینکه مصرف آب معدنی در طول سالهای اخیر با رشد فزاینده ای دو برابر شده است، یادآور شد: طبق برآوردهای ما بر اساس مدل سال 2007 بازار امارات حدود 700 میلیون لیتر ظرفیت مصرف انواع آبهای معدنی را دارد.
وی با اشاره به ظرفیت خوب تولید و صادرات آب معدنی در ایران با وجود اینکه از جمله کشورهای نیمه خشک محسوب می شود، عنوان کرد: کشور ایران از 40 سال پیش با احداث اولین کارخانه آب معدنی به عنوان یکی از پتانسیل های مطرح در این حوزه خود را نشان داد.
مشاور تهیه طرح مطالعاتی صادرات آب معدنی به کشورهای حوزه خلیج فارس با اشاره به موقعیت استان لرستان در راستای استفاده از بازارهای کشورهای عراق و حوزه خلیج فارس، خاطرنشان کرد: استان لرستان با دارا بودن 13.5 میلیارد مترمکعب ذخائر تجدید شونده دارای ظرفیت برداشت 4.2 میلیون مترمکعب آب در سال است که این میزان برداشت آب هیچگونه تاثیری بر ظرفیت سفره های زیرزمینی نخواهد داشت.
خواجوی با تاکید بر اینکه لرستان به عنوان یکی از استانهای پرآب کشور می تواند به عنوان قطب تولید و صادرات آبهای بطری شده در منطقه عمل کند، عنوان کرد: در حال حاضر شرکت آب معدنی بیشه لرستان با ظرفیت سالانه 150 میلیون لیتر و داماش با ظرفیت 360 میلیون لیتر در استان در حال فعالیت هستند که از این ظرفیت تنها 50 درصد به صادرات اختصاص داده می شود.
سهم ایران در صادرات آب معدنی محدود است
وی با تشریح ارزش صادرات آب معدنی، از سابقه پائین صادرات در این حوزه ابراز نارضایتی کرد و گفت: در سال 2006 ارزش صادرات آب معدنی انجام شده از کشور شش میلیون و 438 هزار دلار بوده است که این میزان نسبت به آنچه ظرفیت داریم، محدود است.
وی ادامه داد: همچنین در حال حاضر لرستان با دو شرکت بیشه و داماش سالانه 135 هزار دلار صادرات آب معدنی دارد که این میزان نسبت به آنچه ظرفیت موجود در لرستان است بسیار ناچیز است.
مشاور تهیه طرح مطالعاتی صادرات آب معدنی به کشورهای حوزه خلیج فارس با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید، ارسال و توزیع هر بطری آب معدنی 1.5 لیتری 181 تومان است، افزود: لرستان در حال حاضر دارای ظرفیت صادرات سالانه 255 میلیون مترمکعب انواع آب است.
خواجوی ادامه داد: با صادرات این میزان آب معدنی بیش از 47.6 میلیون دلار درآمد برای این استان حاصل خواهد شد که این میزان درآمد ارزی نشان از ظرفیت بالای صادرات آب معدنی در این استان دارد.
وی با تشریح راهکارهای لازم برای توسعه صادرات آب معدنی، تشکیل اتحادیه صادرکنندگان آب معدنی، راه اندازی سیستم مویرگی در شهر دبی، جهت دهی تمام فعالیتهای آموزش و پژوهشی، اجرای دوره های آموزشی، استفاده از الگوهای کشورهای موفق در این حوزه، ارسال و توزیع مستقیم محصولات توسط استان، شرکت در نمایشگاه های مرتبط و تهیه طرح های تبلیغاتی را از جمله راهکارهای پیشنهادی برای توسعه صادرات آب معدنی لرستان برشمرد.
ساخت بزرگترین کارخانه خاورمیانه آب معدنی در لرستان
استاندار لرستان نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد اظهار داشت: با توجه به ضرورت تلاش برای استفاده از منابع خدادادی در راستای ایجاد اشتغال و تاکیدات وزارت نیرو مبنی بر ایجاد واحدهای بسته بندی آب در لرستان در این حوزه فعال برخورد شده است.


سید حسین صابری با بیان اینکه بزرگترین کارخانه تولید آب معدنی خاورمیانه در شهرستان دورود استان لرستان در دست احداث است، افزود: در حال حاضر ساختمان های اولیه این کارخانه ساخته شده و برخی دستگاههای مورد نیاز نیز نصب شده است.
وی با بیان اینکه خط 20 مگاوات مورد نیاز کارخانه نیز اجرا شده است، بیان داشت: خط انتقال آب از چشمه اصلی رودخانه تا محل کارخانه نیز اجرا شده که امید می رود تا دهه فجر سال جاری خط اول تولید آب معدنی این کارخانه به بهره برداری برسد.
استاندار لرستان با تاکید بر اینکه در این کارخانه انواع صنایع غذایی دیگر نیز تولید خواهد شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تیم داماش دورود که در لیگ دسته یک کشور نیز مشغول به فعالیت است توسط این مجتمع غذایی حمایت می شود.
صابری این مجتمع را فرصت خوبی برای توسعه لرستان ارزیابی کرد و گفت: این مجموعه به عنوان بزرگترین واحد تولید آب معدنی در خاورمیانه دارای ظرفیتی بالغ بر 10 میلیون لیتر در سال بوده که با سرمایه گذاری 350 میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید.
وی ادامه داد: با بهره برداری از این مجتمع بزرگ بیش از یک هزار و 500 نفر به طور مستقیم و سه هزار و 500 نفر به صورت غیرمستقیم دارای شغل می شوند.
استاندار لرستان با تاکید بر ضرورت گسترش صادرات در حوزه آب معدنی و آبهای بسته بندی شده، یادآور شد: استان لرستان دارای استعدادهای بی نظیری در زمینه چشمه ها و آبهای زیرزمینی است.
صابری خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم در زمینه صدور مجوز و تامین زیرساختهای احداث کارخانه های تولید آب معدنی در استان همکاری لازم را با سرمایه گذاران در این حوزه انجام دهیم.
به هر حال با توجه به منابع غنی آب در لرستان ضرورت دارد زمینه سازی لازم در راستای سرمایه گذاری در این حوزه از سوی متولیان امر در سطح گسترده تر و فراگیرتر صورت گیرد تا مردم این استان بتوانند از داشته های خدادادی خود نهایت استفاده را ببرند.

فرابرد شبکه انجمن متخصصین آب و فاضلاب        شرکت هیدرو پارس 

تبلیغ